Ekologiczne mięso z indyka - zdrowe indyki z wolnego wybiegu

Czy wiesz, że indyki to największe ptaki hodowlane? Oczywiście jeśli nie liczyć strusi, ale to już inna bajka. Indyki ekologiczne mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów, a te kanadyjskie – uzyskane z krzyżówek z dzikimi ptakami sięgają nawet 25 kg. Mięso z tych dorodnych ptaków na dobre zadomowiło się w naszej kuchni. Ekologiczne mięso z indyka jest polecane przez dietetyków, co zupełnie nie dziwi, patrząc na pełną paletę zalet, tego chudego mięsa. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zalety ma takie ekologiczne mięso ze świeżego indyka – ten artykuł jest dla Ciebie!

Wartości odżywcze indyka ekologicznego 

Po pierwsze, indyki są bardzo wrażliwymi ptakami. Wrażliwymi na temperaturę, stres i choroby. Dlatego w warunkach hodowli ekologicznej rosną naturalnie, wolniej, ale zdrowiej. Ekologiczny indyk nie osiąga tak ogromnych rozmiarów jak broilery z hodowli masowej, ale za to oferuje chude mięso i delikatne w smaku, niesamowicie bogate w składniki odżywcze. Chociażby dlatego indyk ekologiczny jest nieporównywalnie lepszy, niż ten pochodzący z produkcji masowej, klatkowej.

Indyk ekologiczny to:

  • mało kalorii – pierś z indyka zawiera zaledwie 84 kcal na 100 g, inne części średnio 130 kcal
  • stosunkowo mało tłuszczu – w przypadku całej tuszki średnia wynosi 7%, ale w filecie z piersi indyka to zaledwie 1%!
  • bogactwo lekkostrawnego białka – od 17 do 23% masy w tym świeżym drobiu to proteiny!
  • witaminy z grupy B, takie jak B12 i ryboflawina
  • mnóstwo pierwiastków ważnych dla naszego organizmu, takich jak magnez, cynk, żelazo czy potas.

Walory smakowe mięsa z indyka ekologicznego

Indyk ekologiczny cechuje się bardzo delikatnym smakiem i aromatem. Dlatego doskonale komponuje się w każdym wydaniu na talerzu tj. w formie, dodatkach i sosach jakie tylko kucharz sobie wymarzy. Jego mięso jest bardzo soczyste, jednocześnie zachowując wyjątkową kruchość. I nie wie tego ten, który do tej pory próbował tylko fileta z piersi indyka z hodowli masowych. Bo świeży drób, w tym świeży indyk ekologiczny to zupełnie inny poziom doznań smakowych.

Gdzie kupić świeże mięso z ekologicznego indyka?

Drób można dostać praktycznie w każdym sklepie. Ale już świeży ekologiczny – niekoniecznie. Dlatego warto skorzystać z opcji dostawy indyka ekologicznego ze sklepu, który zapewnia zgodność ze wszelkimi certyfikatami eko. Dostawa świeżego mięsa jest dostępna w sklepach online. Kupuj jednak tylko świeże mięso pochodzące z polskich gospodarstw ekologicznych, gdzie ptaki hodowane są na wolnym wybiegu. Takie zwierzęta, żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych, żywione paszą bez antybiotyków, są po prostu zdrowsze. A ze zdrowych ptaków otrzymujemy czyste, pozbawione chemii, pyszne mięso. 

Podział tuszki indyka ekologicznego

Z indyka ekologicznego możemy wykorzystać praktycznie każdy element, aby przygotować wyjątkowo smaczne, lekkostrawne i dietetyczne danie.

  • cała tuszka to idealna opcja na świąteczny obiad dla całej rodziny – nadziewana, pieczona wiele godzin, z chrupiącą skórką – nic dziwnego, że to niegasnący hit Święta Dziękczynienia obchodzonego w Stanach Zjednoczonych
  • filet z piersi indyka jest chudziutki i delikatny, nada się zarówno do duszenia w potrawkach, jako indycza wersja do volaille’a, czy delikatnie obsmażona w ziołach
  • skrzydła, uda i nogi z indyka fantastycznie sprawdzają się jako pieczony dodatek do obiadu, najlepiej po uprzednim zamarynowaniu w ulubionych ziołach i przyprawach – udziec z indyka z tak chrupiącą skórką kupi każdego łasucha!
  • mielone z indyka ekologicznego to doskonały zamiennik wieprzowego czy wołowego mielonego, którego możesz użyć, aby „odchudzić” tradycyjną wersję bolognese, pulpecików czy lasagne
  • podroby z indyka, takie jak żołądki, serca czy wątróbka cechują się wyjątkowymi wartościami odżywczymi i świetnym smakiem – co prawda do podrobów potrzeba koneserów, ale te z ekologicznego indyka mogą przekonać nawet nieśmiałych.

Podsumowując – mięso z indyka ekologicznego to skarbnica wartości odżywczych, zamknięta w pysznym, soczystym opakowaniu. Chrupiąca, złota skórka czy filet z piersi indyka – Ty wybierasz, na co masz ochotę. Ale niezależnie od wyboru porcji mięsa ekologicznego, masz pewność, że na Twój talerz trafia jedno z najzdrowszych, najbardziej lekkostrawnych mięsnych opcji, jakie są dostępne. I to łatwo dostępne.

Przypisy:

Marangoni, F., Corsello, G., Cricelli, C., Ferrara, N., Ghiselli, A., Lucchin, L., & Poli, A. (2015). Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food & nutrition research, 59(1), 27606.

Ślaska-Grzywna, B., Andrejko, D., Jaśkiewicz, T., & Kowalska, E. (2013). Analiza spożycia drobiu i jego rola w diecie człowieka. Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego, 4(4), 29-33.
 

Przeczytaj także