Polska wołowina ekologiczna - czerwone mięso najwyższej jakości
Wiesz, czym charakteryzuje się dobra wołowina? Dlaczego polska wołowina – wołowina ekologiczna, pozyskiwana z ras mięsnych jest jedną z najlepszych w regionie? Jak, dostając do ręki świeżą wołowinę stwierdzić, że jest wysokiej jakości i zachwyci Cię smakiem?
Wartość odżywcza ekologicznej wołowiny
Dobra wołowina z ekologicznych źródeł charakteryzuje się wyjątkowymi wartościami odżywczymi. Proporcje nasyconych kwasów tłuszczowych, ogrom witamin, makro i mikroelementów i białka tworzą z mięsa bydlęcego jedno z najbardziej odżywczych produktów, jakie możemy dostać.
Dobra wołowina to doskonałe źródło:
- żelaza
- witamin A, E, D czy tych z grupy B
- L-karnityny
- kwasu linolowego
- koenzymu Q-10
- białka.
Wołowina to również doskonałe źródło energii i „budulca” dla naszego ciała dzięki międzymięśniowej tkance łącznej, bogatej w zdrowe tłuszcze, kolagen czy elastynę.
Podział półtuszy wołowej
Które elementy dobrej wołowiny nadadzą się najlepiej do konkretnej obróbki? Z którego miejsca pochodzą?
Najpopularniejsze elementy z mięsa krowy to karkówka, polędwica, łopatka czy antrykot. Ale warto poznać ich znacznie więcej i dowiedzieć się, w jakiej kulinarnej odsłonie sprawdzą się najlepiej!
Najlepsza wołowina do steków to:
- polędwica
- rostbef
- antrykot
- łata.
Najlepsza wołowina do pieczenia to ta nieco tłustsza, bo tłuszcz zapewnia większą soczystość przy długiej obróbce termicznej:
- łata bez kości
- antrykot z kością
- rostbef.
A do duszenia doskonale sprawdzi się:
- mostek
- kark wołowy
- żebra
- giczki
- a także elementy takie jak policzki, ogony czy ozory.
Świeża wołowina na tatar czy carpaccio to koniecznie delikatna polędwica, a już zupełnie doskonale sprawdzi się w tej roli Filet Mignon – wyjątkowo delikatna część polędwicy. A z całej półtuszy wołowej warto pamiętać o mięsnych kościach szpikowych, które są doskonałą bazą do bulionów!
Wołowina kulinarna - jak poznać dobrą wołowinę?
Wyjdźmy od tego, że krowy dzielimy na dwie podstawowe grupy – rasy mleczne oraz rasy mięsne. Niestety ogromna ilość taniej wołowiny „marketowej” to po prostu odpady z produkcji mlecznej. Dlatego tak wiele osób zraża się do wołowiny, bo jakość mięsa pozyskanego z krów mlecznych jest nieporównywalnie niższa niż z tych do tego hodowanych.
Cechy sensoryczne dobrej wołowiny to:
- odpowiednia barwa, od jasnoczerwonej do brunatnej
- marmurkowatość, czyli cecha naprawdę dobrej wołowiny
- zapach – neutralny na surowo, bardzo aromatyczny po obróbce termicznej
Wołowina ekologiczna pozyskana z ras mięsnych cechuje się wyżej wspomnianą marmurkowatością. Oznacza to, że tkanka łączna między mięśniami to w dużej mierze tłuszcz – a to w tłuszczu kumuluje się cały smak i soczystość! Delikatne, białe „niteczki” dzielące struktury mięśniowe to „nośniki” smaku dobrej wołowiny. Odpowiednio przygotowana wołowina z dobrego źródła to wyjątkowy smak i aromat, kruchość i soczystość.
Za jakość wołowiny, poza rasą zwierzęcia, odpowiada również rodzaj stosowanych pasz. Im naturalniejsza dieta krów, im lepsze warunki – tym lepsze mięso. Polska wołowina pochodząca z ekologicznych gospodarstw cechuje się fantastyczną jakością. Niektóre gospodarstwa sprzedają również wołowinę sezonową – bo to taki rodzaj mięsa, który musi poleżeć przynajmniej kilka dni, aby nabrać odpowiednich cech. A można ją sezonować nawet kilka miesięcy! Mięso nabiera wtedy kruchości, aromatu, a w efekcie również smaku.
Należy też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu wołowiny. Najbezpieczniejsze jest prawidłowe mrożenie, najlepiej mniejszymi porcjami. Wbrew niektórym opiniom mrożenie nie wpływa negatywnie na strukturę mięsa, wręcz przeciwnie – może działać pozytywnie na stopień jego kruchości po przygotowaniu.
Podsumowując, wołowina jest mięsem o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Dobra wołowina cechuje się bardzo głębokim smakiem, soczystością, a przygotować ją możemy na mnóstwo sposobów! Po wysokiej jakości wołowinę ekologiczną sięgają najlepsi szefowie kuchni i na szczęście coraz częściej również my, Polacy, w swoich prywatnych kuchniach. Zaczynamy doceniać jakość i się jej trzymamy. Bo jak raz się zasmakuje naprawdę dobrego jedzenia, to trudno potem wrócić do przeciętnego.
Przypisy:
Nutritional Benefits from Fatty Acids in Organic and Grass-Fed Beef by Hannah Davis, Amelia Magistrali, Gillian Butler and Sokratis Stergiadis
Nutritional properties of organic and conventional beef meat at retail by A. Ribas-Agustí, I. Díaz, C. Sárraga, J.A. García-Regueiro, M. Castellari IRTA, Food Safety program, Finca Camps i Armet s/n, 17121 Monells, Spain.