Mrożenie mięsa, a jego jakość

Spożywanie mięsa, to już nie tylko kwestia osobistego gustu i smaku - to także kwestia odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest stawianie na jakość mięsa, źródło pochodzenia oraz racjonalną konsumpcję i przede wszystkim niemarnowanie. Właśnie stąd wziął się pomysł na mrożenie mięsa jako sposobu na jego długotrwałe przechowywanie. Zamrażanie mięsa jest ważne, żeby żaden kawałek mięsa już nigdy nie poszedł na zmarnowanie!

Ale jak to dokładniej jest z tym mrożeniem mięsa? Jak mrozić mięso? Czy zamrożone mięso zapewnia wciąż jakość mięsa? Jak długo zamrożone mięso może czekać na zjedzenie w zamrażarce? Czy jakość mięsa przed zamrożeniem mięsa i po rozmrożeniu mięsa się różni, a także jak długo rozmraża się mięso?

Tutaj odpowiemy na te najważniejsze pytania dotyczące zamrożonego mięsa, tak, aby rozwiać wszystkie wątpliwości!

Po co mrozić mięso? Czy mrożone mięso zapewnia jakość mięsa?

Zastanawiasz się, co właściwie daje mrożenie mięsa - odpowiedź jest prosta!

Głębokie mrożenie mięsa w szczycie świeżości to najlepszy sposób na:

  • zachowanie najwyższej jakości mięsa;
  • utrzymanie perfekcyjnej świeżości od momentu zamrożenia mięsa, aż do jego przygotowania w Twojej kuchni;
  • skuteczną ochronę przed bakteriami i innymi drobnoustrojami, psuciem;
  • długotrwałe przechowywanie, a co za tym idzie – niemarnowanie!

Pamiętaj, że mięso ekologiczne to wysoka jakość mięsa, ale też psuje się szybciej, bo nie jest naszprycowane żadną chemią. Dlatego mrożenie mięsa to u nas tak ważny etap. Głębokie zamrażanie mięsa sprawia, że produkt trafia do Ciebie w stanie idealnym. A Ty wyjmujesz z zamrażarki to, na co masz ochotę wtedy, kiedy potrzebujesz. Reszta mrożonego mięsa spokojnie czeka na swój moment obiadowej chwały. I nic się nie marnuje.

Prawidłowe mrożenie mięsa ma znaczenie - więc jak mrozić mięso?

Mrożone mięso, mrożonemu mięsu nierówne. Dlaczego? Bo zupełnie inaczej wygląda głębokie, profesjonalne zamrażanie mięsa w szczycie świeżości, a następnie przechowywanie takiego produktu w Twojej domowej zamrażarce. A inaczej, kiedy kupujesz karkówkę z lady w sklepie, na którą trafiła po kilku dniach od uboju, i którą dopiero wtedy wrzucasz do zamrażarki.

Więc jak mrozić mięso? Tylko błyskawiczne, głębokie mrożenie mięsa w bardzo niskiej temperaturze (minimum –18°C) skutecznie chroni produkt, zachowując najwyższą jakość mięsa. W Mięsnej Paczce mrożenie mięsa wykonujemy w szczycie jego świeżości, czyli w najszybszym możliwym momencie po podzieleniu tuszy na części. To sprawia, że zamrożone mięso trafia do Twojej kuchni w najlepszej możliwej formie.

Jak długo można przechowywać mrożone mięso?

Najczęstsze pytanie to, ile może być zamrożone mięso. Według badań i przepisów weterynaryjnych odpowiednie mrożenie mięsa sprawia, że takie głęboko mrożone mięso idealnie nadaje się do spożycia nawet przez 18 miesięcy. Sami sprawdziliśmy to na próbie 12 miesięcy i potwierdzamy – zamrożone mięso po rozmrożeniu było idealnie świeże, a po przygotowaniu po prostu pyszne. To wszystko dzięki systemowi mrożenia mięsa w szczycie świeżości oraz jego próżniowemu pakowaniu. Pamiętaj, że niestety domowe zamrażanie mięsa „z lady” to brak dokładnej informacji, ile może być zamrożone mięso, a na pewno brak gwarancji, ile miesięcy później wciąż będzie ono dobre.

Jak prawidłowo rozmrażać mięso? Jak długo rozmraża się mięso? Ile czasu po rozmrożeniu mięso nadaje się do spożycia?

Prawidłowe rozmrażanie mięsa to bardzo ważne zagadnienie, bo od tego zależy jego świeżość już na Twoim talerzu i to, czy rzeczywiście zrobisz z zamrożonego mięsa zdrowy obiad dla siebie i najbliższych. Dlatego zalecamy przede wszystkim planowanie i rozmrażanie mięsa w lodówce. Po prostu przełóż zamrożone mięso z zamrażarki do lodówki dzień przed planowanym przygotowaniem. W Mięsnej Paczce dzielimy mięso na małe porcje, aby ułatwić Ci ten proces. Jeśli jednak masz mrożone mięso w dużej ilości, w jednej bryle (np. taką od 2,5kg w górę) możesz potrzebować na to nawet dwóch dni. Dlatego już we wtorek warto pomyśleć o tym, co zjesz na obiad w czwartek – to uruchomi kulinarną wyobraźnię, pobudzi ślinianki i przede wszystkim pozwoli na przygotowanie zamrożonego mięsa na czas.

Jeśli jednak w ostatnim momencie Ci się przypomniało, że przecież dziś na obiad miał być gulasz – przełóż zamrożone mięso do miski z zimną wodą i wymieniaj tę wodę co 30 minut. W przypadku mniejszych kawałków na pełne rozmrożenie zamrożonego mięsa może wystarczyć nawet godzina.

Ale o jednym musisz pamiętać – nigdy nie rozmrażaj mięsa wystawiając je na słońce. To sposób, który może przyspieszyć namnażanie się niebezpiecznych dla Twojego zdrowia bakterii. Żaden obiad nie jest tego wart - czasem lepiej po prostu zjeść sałatkę, a soczysty udziec przyrządzić na kolację, kiedy już się bezpiecznie zamrożone mięso rozmrozi.

Prawidłowo rozmrożone mięso najlepiej przygotować i zjeść ze smakiem od razu po rozmrożeniu. Jednak jeśli jest ono pakowane próżniowo i mrożenie mięsa odbywa się w szczycie świeżości, to może poczekać na Ciebie nawet 2-3 dni w lodówce. Jednak pamiętaj, żeby po takim czasie sprawdzić jego zapach i kolor. Tak jak napisaliśmy wcześniej – im szybciej po rozmrożeniu je zjesz, tym pyszniej!

Podsumowując, mrożenie mięsa naprawdę ma znaczenie i to pozytywne! Mrożenie mięsa pozwala nie tylko utrzymać w najwyższej świeżości mięso i jakość mięsa, aż do momentu przemiany w pyszne danie w Twojej kuchni. Mrożenie mięsa to też niezawodny sposób na to, żeby już nigdy nie zmarnować ani jednego kawałka mięsa.

Jako, że zamrażanie mięsa jest po stronie Mięsnej Paczki, to po Twojej stronie zostawiamy rozmrażanie mięsa i wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu rozmrażanie mięsa pójdzie Ci łatwo. A potem będziesz się już tylko rozkoszować jego smakiem. I świadomością, że mrożenie mięsa i jego dostawa z lokalnych, zrównoważonych gospodarstw to dobry, zdrowy wybór nie tylko dla Ciebie, ale też dla planety.
 

Przeczytaj także