Polska wieprzowina ekologiczna - świeże mięso wieprzowe najwyższej jakości

Mięso wieprzowe jest bardzo popularne na polskich stołach, chociaż coraz więcej mówi się o jego ograniczeniu na rzecz drobiu. Czy jednak słusznie? Wieprzowina ekologiczna może Was zaskoczyć swoimi wartościami nie tylko smakowymi! A jakimi - tego dowiesz się w dalszej części tekstu.

Wartość odżywcza ekologicznej wieprzowiny

Wieprzowina to stosunkowo tłuste mięso, jednak aż 50% tego tłuszczu to pożądane kwasy nienasycone, w tym minimum 7% to kwasy wielonienasycone, a jednonienasycone stanowią mniej więcej połowę całości. Taki tłuszcz jest bardzo istotnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety.

Ponadto mięso wieprzowe jest doskonałym źródłem witaminy B1.

Może nie zawiera najwięcej białka spośród wszystkich mięs, ale za to jest to białko doskonale przyswajalne.

I choć polska wieprzowina zawiera sporo cholesterolu, który w nadmiarze może prowadzić do zmian miażdżycowych, to warto wiedzieć, że:

 • cholesterol to ważny składnik budulcowy ścian komórkowych
 • cholesterol stanowi związek wyjściowy do syntezy hormonów, witamin, kwasów żółciowych i innych istotnych dla funkcjonowania organizmu związków.

Dlatego warto sięgać po mięso wieprzowe, ale tylko to wysokiej jakości i z pewnością nie codziennie. Pyszna, soczysta pieczeń, boczek do jajecznicy czy karkówka z grilla raz na tydzień czy dwa to dobry pomysł na zdrowy balans.

Podział tuszy wieprzowej

Mięso wieprzowe to określenie bardzo ogólne. Są elementy tuszy wieprzowej baaaaardzo tłuste, są takie, które tłuszczu mają bardzo niewiele, takie idealne do pieczenia albo idealne do duszenia. Jednak wszystkie części świni łączy jedno – muszą pochodzić z dobrego źródła, żeby cieszyć smakiem. Tłuste elementy świeżej wieprzowiny doskonale sprawdzają się do pieczenia, bo tłuszcz sprawia, że mięso nie wysycha, np. taka karkówka bez kości. No i tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku! Z chudszych elementów przygotujesz doskonałe kotlety (schabowy, mmmm!), a nawet wędliny.

Mięso ze świni możemy podzielić przede wszystkim na:

 • łopatkę idealną do pieczenia, duszenia i gotowania
 • karkówkę, ulubioną na grilla
 • szynkę doskonałą na sznycle, kotleciki i wędliny
 • żeberka najlepsze do duszenia i pieczenia
 • boczek, bez którego ani grill ani jajecznica nie byłyby sobą
 • biodrówkę, z której przyrządzisz soczystą pieczeń, sznycel, zrazy lub gulasz
 • mostek, który rozpływa się w ustach po kilku godzinach duszenia w sosie
 • podgardle i słoninę jako doskonałe dodatki do pieczenia innych, chudych mięs, albo na skwareczki
 • golonkę, królową polskich i bawarskich stołów, koniecznie z chrzanem i kapustą!

A mielona wieprzowina, często zmieszana z indykiem albo wołowiną to doskonały materiał na kotlety mielone.

Jak poznać dobre mięso wieprzowe?

Dobre, jakościowe mięso wieprzowe charakteryzuje się przede wszystkim konkretnymi cechami sensorycznymi, czyli:

 • jest barwy ciemnoróżowej – im ciemniejsze, tym przeważnie wyższej jakości – blada wieprzowina to nie jest to, czego szukasz, zaufaj nam (w końcu jak czerwone mięso może być bladoróżowe? no nie!)
 • posiada czysty, biały tłuszcz – najlepszy nośnik smaku i aromatu
 • jej zapach jest świeży
 • mięso jest wilgotne, ale nie mokre
 • ma zwartą strukturę

Jeśli jeszcze nie próbowaliście wieprzowiny ekologicznej, to uwierzcie nam, że jej smak zwali Was z nóg. Wystarczy odrobina pieprzu i soli, żeby zjeść najlepszego kotleta wieprzowego we własnym domu. Dobra wieprzowina sama się broni smakiem!

Z przydatnych porad:

 • przed obróbką cieplną wyjmijcie mięso wieprzowe z lodówki, żeby miało temperaturę pokojową (nawet 40 minut dla wielkich kawałków!)
 • po zdjęciu z patelni/wyjęciu z pieca dajcie jej kilka czy kilkanaście minut na poleżenie, zawiązanie soków, dojrzewanie w smaku. Nie pożałujecie tego czekania!

Oczywiście nie zapominajcie o tym, że sposób przechowywania mięsa to połowa sukcesu. Kupując wieprzowinę na dowóz, czyli np. mięso już zamrożone, po dostawie przełóżcie do zamrażarki to, co ma zostać na później, a do lodówki to, co ma się spokojnie rozmrozić na obiad kolejnego dnia. Nie przyspieszajcie rozmrażania w mikrofali, ani tym bardziej na słońcu. Dobre rzeczy potrzebują czasu.

Podsumowując:

Tak, wieprzowina jest tłusta. I pyszna.

Tak, mięso wieprzowe jest doskonałym źródłem dobrych kwasów tłuszczowych i witaminy B1.

Tak, po mięso wieprzowe sięgaj nie często, ale za to wysoko – tylko po wieprzowinę ekologiczną, tę najwyższej jakości.

 

 

Przypisy:

Nutritional Benefits from Fatty Acids in Organic and Grass-Fed Beef by Hannah Davis, Amelia Magistrali, Gillian Butler and Sokratis Stergiadis

Composition differences between organic and conventional meat: a systematic literature review and meta-analysis by Dominika Średnicka-Tober, Marcin Barański, Chris Seal, Roy Sanderson, Charles Benbrook, Håvard Steinshamn, Joanna Gromadzka-Ostrowska, Ewa Rembiałkowska, Krystyna Skwarło-Sońta, Mick Eyre and others

Mięso wieprzowe a zdrowie człowieka - Kosmos, Tom 64 Nr 4 (2016): Ekologia człowieka by Anita Kołodziej-Skalska, Beata Matysiak, Michał Grudziński

Przeczytaj także